Eilen vietimme Mäkelänkadulla hemmottelupäivää, kun helsinkiläiset ammattiparturit ja -kampaajat tarjosivat asiakkaillemme joulun kynnyksella kaikenlaisia hemmoteluhetkiä. Miesten salongissa Illusian tiloissa oli mahdollisuus leikata hiukset, trimmailla partaa ja samalla syödä Kanniston leipomosta ja Vva ry:ltä tuotuja lahjoitusherkkuja. Yläkerrassa naisten salongissa oli mahdollisuus saada kynsihoitoja ja erilaisia kampaajapalveluita sekä tietenkin glögiä ja herkkuja. Lopuksi kaikille tarjottiin Illusian työntekijöiden tekemää riisipuuroa.
Monet asiakkaat olivat erityisen otettua päivästä: “Eihän sinun tarvitse nyt föönaamaan alkaa…” kuului useimman suusta päivän aikana. Maahanmuuttajataustaiset kampaajat ja parturit ovat aikaisemminkin tarjonneet palveluitaan asiakkaillemme ja useimmat ilmaisivat suuren halunsa auttaa ihmisiä omalla ammattitaidollaan: “On hienoa päästä auttamaan ihmisiä. Tulemme taas uudestaan jossakin vaiheessa piristään teidän arkea!”.
Valtava kiitos eilisestä kaikille auttaville käsille! Erityiskiitos myös Four Reasonsille hemmottelupäivän tuotteiden lahjoittamisesta. Asiakkaamme harvoin pääsevät rentoutumaan kampaajantuolissa, joten eilinen oli erityisen tärkeä päivä monelle. Alla vielä muutamia kuvia eilisestä:















